Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bydgoszczy

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
16 grudnia 2019
PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY WOT W INOWROCŁAWIU
W sobotę 14 grudnia br. o godzinie 10.00 na terenie 2 pułku inżynieryjnego w Inowrocławiu kolejni terytorialsi wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej.

Była to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich Terytorialsów zrealizowana w trybie szkolenia podstawowego
w inowrocławskim batalionie. Uroczystość miała wymiar historyczny. Była to pierwsza przysięga kujawsko-pomorskich terytorialsów w Inowrocławiu.

Ten ważny dla kujawsko-pomorskich Terytorialsów dzień rozpoczął się o godz. 10.00 na terenie 2 pułku inżynieryjnego przy ulicy Dworcowej 56 w Inowrocławiu. Przysięgę na sztandar 2 pułku inżynieryjnego złożyło ponad 100 ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe i rozpoczęli tym samym 3-letni okres szkolenia. Oficjalną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po zakończeniu części oficjalnej, przybyli goście udali się na regionalny poczęstunek oraz grochówkę wojskową. Było to wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o szkoleniu i wrażeniach, jakie im towarzyszyły. Wszyscy mieli również możliwość obejrzenia wystawy zorganizowanej przez Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego pod tytułem „WOJSKO NA KUJAWACH I POMORZU”. Dla młodzieży i dzieci przewidziane były również atrakcje takie jak koło fortuny, czy pokaz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 2 pułku inżynieryjnego i 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Składający przysięgę żołnierze TSW zostali powołani 29.11.2019r. i zasilili 82 batalion lekkiej piechoty w Inowrocławiu. Współorganizatorami uroczystej przysięgi wojskowej był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Inowrocławia oraz dowódca 2 pułku inżynieryjnego.

Obecnie w WOT służbę pełni blisko 25 000 żołnierzy, w tym ponad 20 000  ochotników.

 

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to poza Wojskami Lądowymi, Siłami Powietrznymi, Marynarką Wojenną oraz Wojskami Specjalnymi - piąty rodzaj sił zbrojnych.  WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

 

tekst i foto: kpt. dr D. Warchocka

Oficer Prasowy

8 Kujawsko-Pomorskiej

Brygada Obrony Terytorialnej

 

Dołączona galeria zdjęć: PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY WOT W INOWROCŁAWIU
generuj pdf
go-up
Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bydgoszczy
Szubińska 1
85-915 Bydgoszcz
tel. 261413537
fax. 261413385
wkubydgoszcz@ron.mil.pl

    
  • BIP